שאלות ותשובות

ITP

כללי

מהם הסיכונים להריון בזמן מחלת ITP ?

בהריון צריך לחשוב הן על האם ההרה והן על העובר ברחמה ולכן, הריון בנוכחות ITP הוא מצב מורכב. בנוסף, יש תרופות ל- ITP שלא ניתן לתת בהריון או רצוי להמעיט במינון או במשך המתן שלהם. רצוי לפני הריון להתייעץ עם ההמטלוג המטפל לתכנון והערכות נכונה, ובמהלך ההריון יש צורך במעקב יותר צמוד של ההמטולוג ושל רופא נשים המתמחה בהריון בר סיכון.

ITP

טיפולים רפואיים

האם מומלץ לחולי ITP להתחסן נגד שפעת?

החיסון השיגרתי לא מכיל נגיפים (וירוסים) חיים ולכן לא יכול לגרום למחלת השפעת. מחלת השפעת יכולה להיות מחלה קשה, התסמינים שלעיתים חווים למחרת החיסון אינה מחלת שפעת. מצד שני, חלק מהתרופות שמקבלים מטופלים עם ITP יכול לגרום להפרעה בתנגודת החיסונית של הגוף. לכן חשוב שמטופלי ITP יחוסנו כנגד שפעת. בכל מקרה כדאי להתייעץ עם הרופא המטפל.

האם מומלץ להיעזר ברפואה משלימה בעת התלקחות מחלת ה- ITP ?

אין הוכחות מדעיות, כלומר הוכחות המקובלות על ידי קהילת הרופאים, לתועלת של אמצעים שונים המוגדרים כ"רפואה משלימה". מקובל להניח שגם אם אין הוכחות שזה עוזר, "זה בטח לא מפריע". לא תמיד - יש מצבים שכנראה רצוי להימנע מהם, לדוגמא, לחץ מסיבי על אברים במסגרת רפלוקסולוגיה כאשר ספירת הטסיות היא 7,000. גם תרופות או מאכלים ותוספי מזון יכולים להכיל חומרים שפוגעים בתפקוד של הטסיות ולא היינו רוצים שזה יקרה בספירת טסיות מאוד נמוכה. בכל מקרה כדאי להתייעץ עם הרופא המטפל.

ITP

עשה ואל תעשה

באילו תרופות לא מומלץ לחולי ITP להשתמש?

על מטופלים שספירת הטסיות שלהם נמוכה מאוד, להימנע מתרופות אשר עשויות לפגוע בתפקוד של הטסיות. כך, לדוגמא, אספירין או תרופות המכונות "תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים"

(NSAID) כמו אדויל, אדקס, נורופן, איבופרופן ואחרות יכולות לפגוע בפעילות של הטסיות.

בכל מקרה לפני שימוש בתרופה חדשה יש להתייעץ עם הרופא המטפל.

במיוחד לתקופת הקורונה

ITP

שאל / יידע אותנו

תודה. אנחנו נברר ונענה בהקדם